Yra daug prietarų pastebėjimų ir panašių pranašysčių susijusių su orų spėjimu. Ne viskas teisinga, bet galima padaryti vieną bendrą pastebėjimą: jei spėjimas siejamas su negyvaisiais gamtos reiškiniais ir yra pagrįstas, jis beveik visuomet pasitvirtina (nes fizikos dėsniai pastovūs) , o spėjimai pagal augalus, gyvūnus, vabzdžius gali ne visuomet būti teisingi, nes panašų į „pranašišką elgesį“ dažniausiai gali iššaukti ne vienas vienintelis reiškinys. Tad visada atminkit visa tai tėra SPĖJIMAI. Senovėje žmonės spėdami orą niekada nepasikliaudavo tik vienu rodikliu, visuomet spėjimas buvo grindžiamas bent 2 ar net 3 rodikliais. Tačiau kaip ten bebūtų visa tai glaudžiai susiję su gamta, gamtos pažinimu ir mūsų sugebėjimu suprasti gamtą.
Poilsiaujant miške ar sodyboje, plaukiant baidarėmis ar tiesiog neturint po ranka skaitmeninės orų prognozės, verta atkreipti dėmesį į gamtos barometrus – gyvūnus, augalus bei gamtos reiškinius, pranašaujančius orus.
Nuo seno žmonės žino nemažai orus prognozuojančių ženklų, skautai norėtų pasidalinti keletu iš jų.
Orų permainas nuspėja vabzdžiai ir paukščiai
Vieni lengviausiai pastebimų sinoptikų gamtoje – gyvūnai. Aukštai virš žemės paviršiaus skraidantys vabzdžiai ir jais mintantys paukščiai pranašauja giedrą orą. Tačiau jei kregždės sparnais beveik liečia žemę, o uodai, mašalai ir kitokie kandantys vabzdžiai staiga darosi įkyrūs, lenda į akis, gelia – lauk lietaus. Saulėtą dieną į paviršių išneštus kokonus miško skruzdelės prie lietų suskumba paslėpti gilyn, artinantis liūčiai nurimsta eismas skruzdžių takuose, visos jos pasislepia skruzdėlynuose. Išsislapsto ir bitės, drugiai, prityla žiogai. Ilgas, nenutrūkstamas gegutės kukavimas pranašauja ilgą giedrą. Smarkus genio stuksenimas – artėjančio lietaus ženklas. Įnirtingai darbuotis genį ragina besislepiantys po medžių žieve ir plyšiuose vabzdžiai. Orus nuspėja ir varlės. Jei jos kurkia iš vakaro – rytas bus giedras. O jei būriais ropščiasi iš vandens telkinių į krantą – lauk lietaus.
Orus išpranašaus ir augalai
Į orų permainas jautriai reaguoja ir įvairūs augalai. Plačiai išsiskleidęs kiškiakopūsčio žiedas – artėjančio lietaus požymis, o vakarui susiskleidęs – giedro, be lietaus oro pranašas. Daug augalų, pajutę artėjantį lietų, suskleidžia savo žiedus. Taip jie saugo žiedadulkes bitėms. Artėjant liūčiai po lapais savo žiedus slepia našlaitės, nežymiai susisuka papartis. Kai kurie augalai, pajutę besikaupiantį lietų, pasidengia mažais vandens lašeliais. Taip „pravirksta“ žemuogių lapai, kadagio spygliai.
Dangaus prognozės
Daug informacijos apie artėjančius orus gali suteikti dangaus stebėjimas. Įspūdingieji raudoni saulėlydžiai yra gero oro ženklas, tačiau raudonas dangus iš ryto žada prastą orą ir stiprų vėją. Vėją taip pat pranašauja ryškiai geltoni saulėlydžiai bei patekėjęs raudonas mėnulis. O jei pabudus ryte dangus atrodo pilkas, plaukia lengvi, pūkiniai debesys – laukia graži diena.
Visus šiuos ir dar daugelį kitų ženklų galima pastebėti atidžiai stebint gamtą. Tai gali pagelbėti planuojant kelionę ar padėti apsaugoti nuo nemalonių gamtos staigmenų.
Bet kokiu atveju, skautai primena, kad nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga. Smagaus stebėjimo!
P.S. O štai čia keleto skaitytojų pastebėjimai ir patarimai:
Geariausios lietaus pranašės krekždutės : jei žemai skraido, tai, kad ir giedras dangus – laukit lietaus.
Saulėtą dieną į paviršių išneštus kokonus miško skruzdelės prieš lietų suskumba paslėpti gilyn, artinantis liūčiai nurimsta eismas skruzdžių takuose, visos jos pasislepia skruzdėlynuose. Išsislapsto ir bitės, drugiai, prityla žiogai.
Jei per lietų ant balų nukritus lašui susidaro burbulas,vadinasi ilgai lis.
Prieš ilgesnius karščius (savaitę iki) skruzdėlės vėdina savo patalpas, atsiranda šaligatvyje smėlio, prieš pat lietų smėlis dingsta ir skylės užkamšytos pradingsta. Skruzdelės dar niekada nesuklydo.