Kad iš atostogų grįžtumėte šokoladinė, o ne kaip dėmėtoji pantera, reikia susidraugauti su saule. Tuomet sveikas ir gražus įdegis – garantuotas. Bronzinė oda ne tik graži. Psichologai tvirtina, kad gražiai įdegusios moterys nevalingai labiau pasitiki savimi.
Ar ne todėl dažnai pamirštame apie saulės spindulių keliamą pavojų? Juk tereikia įsisąmoninti paprastą taisyklę: “Saule mėgautis – saikingai”.
Kaip saugotis
Kad saulės vonios būtų naudingos, reikia susikurti savą apsaugos sistemą. Eidami pasivaikščioti pasiimkite skėčius, plačiabryles skrybėles – jos šį sezoną labai madingos.
Seniai žinoma, kad apsiniaukus net 80 proc. saulės spindulių prasiskverbia pro debesis, todėl 80 proc. saulės žalos patiriame ne paplūdimyje, o gatvėse. Dėl šios priežasties kasdien rinkitės kremą su apsauga nuo ultravioletinių spindulių (UV).
Specialistai pataria tiems, kurių oda šviesi, kasdien naudoti kremą su SPF 30 (angl. Sun Protection Factor – saulės apsaugos faktorius). Tamsesnės odos žmonės gali teptis ir silpniau saugančiu SPF 6-8 kremu, o vasarą – SPF 15.
Vasarą ypač saugokite veidą. Kad oda nesausėtų, nepamirškite pasitepti storu sluoksniu riebaus kremo, ir tik po to tepkitės apsauginį. Venkite muilo, spirituotų tonikų ir losjonų.
Saulėje nosis rausta ir šerpetoja. Norint to išvengti, jos galiuką ir sparnelius patepkite kremu su kuo didesniu apsaugos koeficientu. Jautrią odą aplink akis tepkite specialiai tam skirtu kremu – jis būtinas net jei nenusiimate akinių nuo saulės.
Leistinas laikas
Kaip jau supratote, apsauginiai kremai – jūsų sąjungininkai, jeigu norite išvengti saulės žalos. Jų apsaugos koeficientas svyruoja nuo 2 iki 30, tačiau jau galima gauti ir priemonių su SPF 60, 100 ir net 250.
Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad ir kremas su SPF 60 ir 250 nuo saulės saugo taip pat efektyviai, tačiau su aukštesniu apsaugos koeficientu po atviru dangumi galima išbūti ilgesnį laiką. Jis nustatomas paprastai – apsaugos koeficientą padauginkite iš 15-20 min.
Pavyzdžiui, SPF 8×15=120. Vadinasi, saulėje būsite apsaugotas net 2 valandas!
Tačiau nepamirškite, kad kremai ir pieneliai nusivalo rankšluosčiu, smėliu, nusiplauna vandeniu ir prakaitu. Žodžiu, apsauginėmis priemonėmis tepkitės kuo dažniau.
Jautriausias kūno vietas – veidą, kelius, pečius – pasistenkite saugoti ypač stropiai.
Tikriausiai suprantate, kad SPF 100 nesuteikia jums galimybės net 30 valandų degintis – tokie aukšti koeficientai skirti tiems, kuriems būti saulėje išvis negalima.
Apsauga skaičiais
Apsaugančią priemonę rinkitės pagal odos tipą. Taigi SPF:
nuo 2 iki 4 – tiems, kurių oda iš prigimties tamsi arba jau įdegusi;
nuo 5 iki 12 – tinka žmonėms, kurie įdega greitai arba jau kelias dienas džiaugiasi saulės spinduliais;
nuo 12 iki 30 (aukštas apsaugos lygis) leidžia saule mėgautis tiems, kurių oda balta, švelni ir jautri. Tokios priemonės padės išvengti nemalonių nudegimų pirmomis dienomis prie jūros, apsaugos jautrią vaikų odelę.
Jeigu išvis nenorite degintis, naudokite priemones, kurios blokuoja saulės spindulių poveikį. Puikiai atrodyti ir nesmurgsoti paplūdimyje padės savaiminio įdegio kremai, tačiau jie odos saulei neparuošia, todėl nepamirškite apsauginių priemonių.
Kokią priemonę rinktis
Kosmetikos gamintojai siūlo apsaugines priemones, įtiksiančias bet kokiam skoniui: kremus, gelius, pienelius, aliejus… Kremų ir pienelių sudėtyje dažniausiai yra ir fizinių, ir cheminių apsaugos filtrų. Be to:
tirštas kremas padengia odą storesniu sluoksniu ir tuo pačiu efektyviau apsaugo nuo UV;
pieneliu naudotis patogiau, juo lengviau teptis (ypač veidą). Jo sudėtyje yra odą drėkinančių medžiagų, tačiau ir nusivalo lengviau;
gelių, losjonų ir aliejų sudėtyje yra tik cheminiai filtrai, kurie sugeria UV. Šio proceso metu išskiriama šiluma, tad oda gali perkaisti.
Jeigu tokių priemonių SPF aukštas, vadinasi, didelė ir chemijos koncentracija, galinti sudirginti. Be to, odos paviršiuje plėvelę sudarantis aliejus dar labiau padidina galimybę perkaisti.
Deginimosi taisyklės
1. Taupiems. Jeigu nuo praėjusių atostogų jums liko priemonių nuo saulės, net jei jas laikėte šaldytuve, be gailesčio meskite į šiukšlių dėžę: veikiamos oro ir laiko jos prarado apsaugines savybes.
2. Išlepėliams. Kartais apsauginiai kremai, kaip ir kita kosmetika, gali sukelti alergiją. Norėdami sužinoti, ar priemonė jums tinka, prieš pirkdami patepkite ja vidinę alkūnės dalį ir kitą dieną pažiūrėkite, ar nėra šalutinio poveikio.
3. Procedūrų mėgėjams. 2-3 savaites prieš atostogas, net jei neketinate vykti į šiltuosius kraštus, nutraukite bet kokias kosmetologines procedūras, kuriose naudojami šveitikliai ir vaisių rūgštys. Šios medžiagos didina pigmentinių dėmių atsiradimo riziką.
4. Švaruoliams. Jeigu dėl kokių nors priežasčių nesinaudojate apsauginėmis priemonėmis, prieš deginimąsi nesiprauskite muilu – jis ardo apsauginį sluoksnį ir atveria kelią UV.
5. Saulės aistruoliams. Prisiverskite įveikti norą nuo ryto iki vakaro gulėti paplūdimyje. Saugiausias laikas degintis – nuo ryto iki 11 val. Ir nuo 15 iki 18 val. Net jei saulė slepiasi už debesėlio ir pučia vėjelis, slėpkitės pavėsyje – tokiu oru lengviausia nudegti.
6. Plaukikams. Klysta manantys, kad vandenyje nedegama: pusmetrio gylyje gaunama net 60 proc. saulės spindulių.
7. Gražuolėms. Einant į paplūdimį neverta darytis makiažo: saulės veikiamos priemonės pakeis spalvą. Be to, susimaišusios su dulkėmis, smėliu ir prakaitu jos gali sukelti odos uždegimą.
8. Soliariumų mėgėjams. Suaugusiems galima degintis soliariume net vasarą, bet reikia įsitikinti, kad jūsų lankomos įstaigos aparatūra yra tvarkinga, o lempos nuolat keičiamos. Vaikams negalima džiaugtis dirbtinės saulės voniomis net geriausiame soliariume.
9. Įdegiui išlaikyti. Iškart po deginimosi išsimaudykite po šilta dušo srove, paskui specialiomis drėkinamosiomis ir maitinamosiomis priemonėmis patepkite kūną.
10. Gražiai figūrai. Norėdami iš atostogų grįžti nepriaugę nereikalingų kilogramų ir gražiai bei lygiai parudę, paplūdimyje ne gulėkite, o daugiau judėkite.