Atėjus vasarai, nemažai lietuvaičių patraukia į gamtą: plaukia baidarėmis, važiuoja prie ežerų ar prie jūros į kempingus. Vienas iš pagrindinių daiktų tokiam poilsiui yra palapinė. Palapinių pasirinkimas parduotuvėse yra be galo didelis ir daugumai prieš perkant iškyla klausimas kokią pirkti, kad vėliau nesigailėti. Straipsnyje pabandysime apžvelgti, kokios palapinės būna, kaip jos skirstomos, kuo skiriasi viena nuo kitos.
Kam jums reikia palapinės?
Pirmas klausimas prieš perkant palapinę turėtų būti: ką aš veiksiu su palapine ir kaip dažnai ji man bus reikalinga? Jei vienam kartui, tada gal geriau paklausinėti draugų, ar kas nepaskolintų. Jei niekas neskolina, tada ieškoti parduotuvėse ekonominio lygio prekinį ženklą turinčio gamintojo palapinės. Tokia turėtų kainuoti iki 200lt.. Galima rasti palapinių pigesnių nei 200 lt maisto prekių parduotuvėse. Dažniausiai labai pigios palapinės tokiose parduotuvėse vadinasi pvz. Tent A102-15. Nusipirkus tokią palapinę už 40 lt, yra didelė tikimybė, kad stipriau palijus iš palapinės teks semti arba su rankšluosčiu gręžti vandenį. Įsivaizduokite: 4 val. ryto pradėjus smarkiai lyti, nuo palapinės viršaus pradės lašėti vanduo, o palapinės dugnas juk yra neperšlampamas… Antrą kartą su tokia palapine išvykos į gamtą greičiausiai nebenorėsite. Brangesnės palapinės jums reikės, jeigu per vasarą su palapinėmis keliaujate bent jau porą kartų arba norite turėti paprasčiausiai gerą daiktą, kurio galbūt kažkada reikės. Čia dažniausiai ir atsiranda tas klausimas – ką pirkti?
Palapinių skirtumai
Palapinės kalnams. Brangios palapinės, kurios yra skirtos keliaujantiems į kalnus arba į kitas atšiauraus oro vietoves. Gamintojų puslapiuose šios palapinės būna vadinamos Expedition, Extreme, 4 Seasons ir pan. Šių palapinių išskirtinumas: jos būna visada ryškių spalvų – geltonos, oranžinės… Tokių palapinių vandens pralaidumas dažnai būna 10000mm.
Žygių palapinės. Kaip ir palapinės kalnams, jos yra lengvos (iki 2 kg). Dažniausiai vienvietės arba dvivietės. Šios palapinės nėra tinkamos atšiaurioms oro sąlygoms. Dėl mažo svorio ir gabaritų jas renkasi keliautojai, mėgstantys žygius ir dviratininkai.
Plačiau norėtume papasakoti apie dažniausiai perkamas ir naudojamas kempingo (laisvalaikio) palapines.
Pagrindiniai parametrai renkantis palapines yra jų dydis (vietų skaičius) ir vandens pralaidumas. Didelėse prekybos centruose ir internete galima rasti palapinių, kurių pralaidumas 1000mm. Tokio pralaidumo palapinės gali atlaikyti neilgą ir nesmarkų lietų. Tačiau žinant, kad Lietuvoje būna ir liūtys, rekomenduojame pirkti ne mažesnio kaip 2500 mm vandens stulpo slėgį atlaikančias palapines. Palapinės siūlės būtinai turi būti klijuotos specialia juosta. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į dugno vandens pralaidumą. Nusipirkus nežinomo gamintojo arba pigią palapinę, užrašytas vandens pralaidumas gali neatitikti tikrovės, todėl rekomenduojame pirkti žinomų, vardą turinčių firmų produkciją. Gamintojų, kurie net neturi savo internetinio puslapio, reikėtų vengti.
Palapinės formos ir medžiagos
Dažniausiai gaminamos palapinės yra dviejų sluoksnių (vidinio ir išorinio). Išorinis sulaiko kritulius, o tarpas tarp vidinio ir išorinio sluoksnių neleidžia susidaryti kondensatui. Labai svarbu statant palapinę, įtempti išorinį tentą, kad jis nesiliestų prie vidinio tento.
Išorinio tento medžiagos būna iš kvėpuojančio poliesterio. Brangesnės palapinės gali būti iš medžiagos su RipStop technologija (esant įplyšimui, medžiaga toliau neyra). Kempinginių palapinių dugno medžiagos būna polietilenas arba poliesteris. Palapinė su polietileno dugnu yra šiek tiek sunkesnė nei su poliesterio.
Kita pagrindinė palapinės detalė yra lankai. Jie būna stiklo pluošto (Fiberglass), aliuminiai ir Durawrap (karbono juostelės sujungtos plastiku ir padengtos plėvele). Geriausias pasirinkimas yra Durawrap lankai, nes geriausia jų savybė palapinės savininkui yra ta, kad, sulūžus lankui, nesuplyš palapinės tentas. Gamintojų kataloguose prie lanko medžiagos būna parašyta, kokio storio yra lankai. Kuo didesnė palapinė, tuo storesni jie būna.
Daugelio gamintojų laisvalaikiui skirtų palapinių formos praktiškai yra tokios pačios, skiriasi tik jų spalvos, dydžiai, svoris, medžiagos pralaidumas bei gamintojo logotipas. Prieš perkant palapinę, dažniausiai pirma mintis būna: keliems žmonėms reikės palapinės? Nemažai gamintojų prie pavadinimo nurodo ir skaičių, kuris reiškia vietų skaičių , pvz. 2+1 (dviems suaugusiems ir vaikui), tačiau šie užrašai turėtų būti tik orientyras renkantis. Visada pasižiūrėkite į palapinės brėžinį, kokie yra miegamosios dalies išmatavimai. Kad komfortabiliai išsimiegotų vidutinio sudėjimo vyras, turėtų būti apie 70 cm plotis. Jei palapinė yra be prieangio, atsiminkite, kad reikės kažkur susidėti daiktus, o tai dar pamažins miegamos dalies plotą.
Prieš perkant palapinę, pasidomėkite, kiek yra prieangių ir kokio dydžio jie yra. Atsiminkite, kad palapinės su didesniais prieangiais yra ilgiau statomos.
Dar galite paklausti pardavėjo: ar ventiliavimo angos yra apsaugotos nuo lietaus ar jos gali būti uždaromos iš vidaus? Ar yra tinklelis nuo uodų ir ar tentas apsaugo nuo UV spindulių? Ar vidinės tento sienelės yra atsparios karščiui (pvz. naudojant lempą šalia vidinio tento)?
Keliaujantiems su vaikais arba poromis geriausias pasirinkimas yra palapinės su dviem miegamaisiais. Tokioje palapinėje geriau pailsėsite, mažiau trukdysite vieni kitiems. Tokios palapinės būna aukštos (apie 2 metrus) ir turi didelius prieangius. Esant blogam orui jų prieangiuose puikiai telpa visa šeima. Tačiau pagrindinis “daugiabučių” palapinių minusas yra tas, kad jūs žymiai ilgiau užtruksite statydami ir sudedami palapinę, o artėjant lietui, dėl tokios palapinės galite gailėtis.
Taigi, atradus, pvz. trivietę palapinę su aukščiau išvardintomis visomis geriausiomis savybėmis, sumokėtumėte apie 750lt, bet tai jau būtų ne tik Lietuvos paežerėms ar kempingams skirta palapinė.
Nusipirkus palapinę, būtų pravartu prieš kelionę ją pabandyti pastatyti. Būtų visai nelinksma, kai nuvažiavę vakare prie ežero pastebėtumėte, kad trūksta kokios nors dalies. Jei komplektacija bus tvarkoje, bent jau nesiblaškysite statydami.