ažniausiai butai apiplėšiami, kai šeimininkai išvažiuoja atostogų
Kad ir kaip laukiate atostogų, nereikėtų pamesti galvos. Kol išvyksite, būtinai pasirūpinkite būsto saugumu, kad netektų grįžti į apiplėštus namus… Taip pat reikėtų pasirūpinti gėlėmis ir augintiniais.
Namai lieka vieniši
Vagys džiaugiasi, kai jūs atostogaujate… Girdėta frazė. Iš tikrųjų dažniausiai būstai apiplėšiami, kai šeimininkai išvažiuoja atostogų. Todėl pirmiausia reikėtų pasirūpinti tvirtomis durimis ir patikimomis spynomis. Net išvykdami trumpam laikui nepamirškite užrakinti visų užraktų.
■ Išvykstant savaitgaliui. Pasak specialistų, dažniausiai nuo ilgapirščių nukenčia savaitgalius soduose ir sodybuose leidžiančių žmonių būstai. Neretai kaimynai net nenumano, kad jūsų nėra namie, tad praviros durys ar langai, deganti šviesa įtarimų nesukelia. Artėjant savaitgaliui kaimynus įspėkite apie kelionių planus, kad jie užmestų akį, ar jūsų namuose nekaraliauja neprašyti svečiai. Juk kaimynai taip pat gali tikėtis jūsų pagalbos, kai patys norės išvykti.
■ Ir ilgesniam laikui. Kitas labai veiksmingas būdas, kaip užkirsti kelią ilgapirščių ketinimams, – prieš išvykstant atostogų giminaičių ar draugų paprašyti, kad retkarčiais užsuktų į jūsų namus. Dažniausiai vagys pasirinktą būstą stebi ir tik įsitikinę, kad jame laikinai niekas negyvena, drąsiai veikia. Jei kelioms valandoms užsukę artimieji vakarais uždegs šviesą, iš laiškų dėžutės išims paštą, užtrauks užuolaidas – atrodys, kad namuose yra gyventojų. Išvykdami atostogauti, pasisiūliusiems jums pagelbėti draugams ar giminaičiams raktus perduokite iš anksto, jokiu būdu nepalikite jų po kilimėliu, pašto dėžutėje ar kitose slaptose vietose.
Net jei atostogų metu neturite kam patikėti būsto raktų, išvykdami pasistenkite namus palikti taip, lyg juose būtų nuolat gyvenama. Todėl užtraukite naktines užuolaidas, įjunkite šviesą, palikite veikti radijo tašką.
■ Kad iš atostogų netektų grįžti anksčiau. Kad ir kaip norėtųsi kuo greičiau pradėti džiaugtis atostogų malonumais, prieš išvykdami atidžiai apžiūrėkite visus namus: patikrinkite, ar sandariai uždaryti visi langai, balkono durys, išjunkite visus elektros prietaisus iš tinklo, atjunkite vandenį bei užsukite visus čiaupus. Jei išvykstate ilgesniam laikui ir ketinate atjungti elektrą, iš anksto pasirūpinkite atitirpinti ir sutvarkyti šaldytuvą, antraip po atostogų jus pasitiks telkšanti bala ir nemalonus kvapas. Tik viską atidžiai patikrinę galėsite ramiai išvykti nesibaimindami, kad jūsų kelionės planus sugriaus namie įvykusi netikėta avarinė situacija.
Jei gyvūnai negali keliauti kartu…
Tikrai mažiau rūpesčių kyla, jeigu į kelionę galite pasiimti ir augintinį. Tik prieš tai būtinai išsiaiškinkite, ar ten, kur ketinate apsistoti, galima atvykti su gyvūnais. O ką daryti, kai neturite galimybių keliauti kartu su augintiniu? Gerai, jeigu jį galite palikti kaime ar pas giminaičius bei draugus. Užsienyje labai populiarūs gyvūnų nakvynės namai ir viešbučiai Lietuvoje dar tik naujovė. Už tam tikrą mokestį šeimininkas palieka gyvūną patikimose rankose, augintinis gauna šiltą guolį, būna laiku pašertas ir prižiūrėtas. Tačiau Lietuvoje tai nėra pats pigiausias variantas: paros kaina katei kainuoja nuo 15 Lt, o šuniui – apie 25–35 Lt. Papildomai turėsite sumokėti už ėdalą, nes ne visuose gyvūnų viešbučiuose leidžiama palikti savojo. Į gyvūnų nakvynės namus keturkojai priimami tik sveiki, todėl privalėsite pateikti tą įrodantį veterinaro pažymėjimą, taip pat augintinis turi segėti antkaklį nuo blusų.
Ieškantiems pigesnio varianto gera išeitis gali būti augintiniui kuriam laikui surasti naujus namus. Ypač vasarą moksleiviai ir studentai stengiasi papildomai užsidirbti, todėl labai populiaru tampa pasiimti globoti išvykstančiųjų atostogauti keturkojus draugus. Už 5–10 Lt per dieną jūsų augintinis bus pavedžiotas, pašertas ir prižiūrėtas.
Baiminatės, kad jūsų augintinis neprisileis nepažįstamo žmogaus? Tuomet gerai pagalvokite ir pasiteiraukite, galbūt kaimynų ar giminaičių vaikai norėtų šiek tiek papildomai užsidirbti. Jei ne, vienintelė išeitis jums bus šunų viešbutis – jų dabar jau galima rasti beveik kiekviename didesniame Lietuvos mieste.
Žinomiausių slaptaviečių dešimtukas
Tikriausiai neprotinga vertingus daiktus ar šiek tiek didesnę grynųjų pinigų sumą laikyti visiems matomoje ir lengvai prieinamoje vietoje, todėl namuose ieškote slaptų vietelių jiems paslėpti. Pateikiame populiariausių slaptaviečių sąrašą: kai kuriose vietose ilgapirščiai be vargo suras jūsų slepiamą turtą, tačiau gali išeiti ir nieko nepešę.
1. Baldai ir muzikos instrumentai
Beveik trečdalis žmonių vertingus daiktus mėgsta saugoti spintų, komodų ir stalų stalčiuose, manydami, kad ilgapirščiai nesumąstys pinigų ir papuošalų ieškoti muzikos instrumentuose ar jų dėkluose. Bet šios vietos įeina į populiariausių slaptaviečių trejetuką!
2. Garso ir vaizdo technika
Radę daugiau, nei tikėjosi, vagys apsidžiaugs. Pasirodo, buitinė technika neretai tampa šeimos santaupų kaupykla. Jei nenorite prarasti visų užgyventų pinigų, laikykite juos banke.
3. Veidrodžiai, paveikslai, kilimai
Ant sienų kabantys kilimai, paveikslai, veidrodžiai ir rėmeliai – nuo jų vagys pirmiausia pradeda vertingų daiktų ir pinigų paiešką!
4. Drabužiai, apatinis trikotažas
Labai senas ir vis dar plačiai naudojamas būdas – pinigus kišti į kojinę, įsukti į apatinį trikotažą, slėpti patalynėje ar ant pakabos kabančios striukės kišenėje. Sena dar nereiškia genialu…
5. Knygos, kompaktinės plokštelės
Pakaktų pažiūrėti keletą filmų apie gangsterius, kad suprastum, jog vertingų daiktų paieška prasideda nuo knygų lentynos. Tikriausiai apie 20 proc. žmonių tokių filmų nėra matę, nes pinigus mėgsta slėpti tarp knygų puslapių ar kompaktinių plokštelių dėkluose.
6. Tualeto bakelis
Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai labai geras pasirinkimas. Žinoma, ne taip lengva atidaryti bakelio dangtį, tačiau vagys tokiam darbui laiko negaili.
7. Antresolės
10 proc. žmonių mano, kad vagys taip aukštai nepažvelgs. Tačiau be reikalo taip mano…
8. Čiužinys
Miegoti ant pinigųir brangenybių gal ir saldu, bet dieną po čiužiniu palikti šiuos vertingus daiktus – visai nesaugu.
9. Virtuvė
6 proc. žmonių vertingus daiktus suslapsto virtuvėje: kavamalėje, induose su kruopomis, tarp prieskonių ir pan.
10. Sienos ir grindys
Seifai, įmontuoti į grindis ar sieną, – patikimiausios saugyklos. Jas vagims aptikti sunkiausia. Tačiau tik 4 proc. žmonių pamąsto apie tokį įrenginį savo namuose.
Ar girdėjote apie slaptus baldus?
Tai baldai, kurie turi slaptus skyrelius, pavyzdžiui, komoda su dvigubu dugnu, krėslas su niša nugarėlėje ar fotelis su nusukama kojele. Ilgapirštis net neįtars apie tokiuose balduose besislepiančius vertingus daiktus, vadinasi, jų nepavogs.