Dauguma žmonių, laikančių naminius gyvūnus, į keliones leidžiasi drauge su savo augintiniais.
Gyvūnai gali sirgti žmonėms pavojingomis užkrečiamomis ligomis ir, siekiant užtiktinti reikiamą sveikatos saugumą, būtina laikytis nustatytų gyvūnų patikrinimo ir vežimo reikalavimų, kad kelionės metu nekiltų nenumatytų rūpesčių.
Jeigu ir jūs ruošiatės su savo augintiniu keliauti į užsienį, kelionei derėtų ruoštis iš anksto . Reikėtų susipažinti su tos šalies, į kurią vykstama, gyvūnams keliamais reikalavimais, pasirūpinti augintinio indentifikavimu, dokumentais ir įvykdyti keliamus bendrus reikalavimus:
- gyvūnas turi būti indentifikuotas (po oda įvestas integrinis grandynas/mikročipas atitinkantis ISO standartus) arba gyvūnai augintiniai, kurie iki 2011 m. liepos 3 d. buvo identifikuoti tatuiruotės metodu (tatuiruotė yra aiški ir įskaitoma, atlikta prieš gyvūno vakcinaciją nuo pasiutligės) ir turės tai patvirtinantį dokumentą, bus laikomi identifikuotais ir jų nereikės papildomai identifikuoti poodine mikroschema.
- turi būti išduotas ES Naminio Gyvūnėlio Pasas. Pasas išduodamas tik identifikuotam gyvūnui
- jeigu gyvūnas yra vyresnis kaip 3 mėnesių amžiaus – turi būti paskiepytas nuo pasiutligės. Į Didžiąją Britaniją ir skandinavijos šalis gyvūnai iki 3 mėn amžiaus nėra įleidžiami.
Pasiutligė yra virusinė liga – viena iš seniausių ir pavojingiausių žmonių ir gyvūnų ligų. Tai nepagydoma liga, kuri yra perduodama tiesiogiai nuo gyvūno gyvūnui, ir nuo gyvūno žmogui. Pasiutlige daugiausia serga laukiniai ir naminiai mėsėdžiai gyvūnai – galintys sukelti rimtų padarinių visuomenės sveikatai.
Skiepai nuo pasiutligės yra vienintelė priemonė nuo šios ligos. Todėl gyvūnai augintiniai (šunys, katės ir šeškai) turi būti paskiepyti nuo pasiutligės (ne anksčiau kaip prieš 12 mėnesių ir ne vėliau kaip 21 diena iki išvykimo).
Atliekant pastovią kasmetinę revakcinaciją reikalavimai netaikomi dėl 21 dienos inkubacinio periodo iki išvykimo. Be vakcinacijos reikia atlikti ir dehelmintizaciją (kirmėlių šalinimą). Duomenys apie skiepus turi būti nurodyti augintinio pase.
- 24 val. prieš kelionę veterinarijos gydytojas turi apžiūrėti gyvūną ir pažymėti pase, jog gyvūnas yra sveikas ir gali vykti į kelionę.
- Vykstant į Didžiąją Britaniją, Airija, Norvegiją ir Švediją, Maltą reikia suduoti vaistų nuo Echinokokozės, bei nuo erkių.
Pagal nuo 2012 m. sausio mėnesio taikomą reikalavimą visi šunys turi būti gydyti nuo kaspinuočio, kad juos būtų galima vežtis į Suomiją, Airiją, Maltą ar Jungtinę Karalystę. Visa informacija apie tokį gydymą turi būti įrašyta gyvūno pase. Šunį galima vežtis praėjus ne daugiau kaip penkioms dienoms nuo gydymo.
Dėl palankaus pasiutligės ir kitų ligų statuso kai kurios šalys įvežamiems gyvūnams augintiniams gali taikyti griežtesnius nacionalinius reikalavimus, kuriuos galite rasti šalių informaciniuose tinklapiuose, ar susisiekę su šalies ambasadomis.
Lentelėje pateikiama kai kurių šalių informaciniai tinklapiai:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba info
Jei planuojate su augintiniu vykti į ne Europos sąjungos šalį , dėl nežinojimo , gali kilti papildomų rūpesčių, kadangi įsivežant gyvūną į Lietuvą, bus taikomi tokie pat reikalavimai, kaip ir įsivežant gyvūną i Europos sąjungos šalis iš trečiųjų šalių. Įvežant gyvūną į Europos sąjungos šalis iš trečiųjų šalių, gyvūnui turi būti atliktas antikūnų kiekio prieš pasiutligę nustatymo tyrimas. Praėjus bent 30 dienų po vakcinacijos ir likus 3 mėn. iki įvežimo į ES,tyrimas atliekamas patvirtintoje laboratorijoje ištyrus gyvūno kraują, Tad geriausią šį tyrimą atlikti dar esant Lietuvoje, prieš kelionę. Nors minėto tyrimo jums neprireiks išvykstant į trečiasias šalis, tačiau nekils rūpesčių dėl tyrimo atlikimo ir terminų, norint augintinį parsivežti atgal. Jei augintinis kasmet laiku skiepijamas, išduotas tyrimo sertifikatas galios visą gyvūno gyvenimą ir pakartotinai jo atlikti nebereikės. Taip pat gyvūnas turi būti indentifikuotas, laiku skiepijamas, turėti ES gyvūno pasą ir gydytojo veterinaro atžymą, kad gyvūnas yra sveikas ir gali keliauti. Jeigu gyvūnas vežamas į tečiąsias šalis arba išvežamas iš jų, be ES gyvūno augintinio paso, privaloma turėti valstybinio veterinarijos gydytojo išduotą serifikatą.
Kęstučio g. 54/1, Vilnius
Tel. (8-5) 275 5035, mob 8 652 99992
Darbo laikas: I-V 8.30-20.00; VI 9.00-18.00