Pafosas (Paphos) – nuolat populiarėjantis Kipro kurortas. Jaukios įlankos, prabangūs bei nuošalūs paplūdimiai, patrauklus žvejybos uostas, aukštos klasės viešbučiai ir restoranai, ištisi pramogų kvartalai… Tačiau ne vien puikiai išvystyta turizmo infrastruktūra keliautojus iš viso pasaulio vilioja rinktis keliones į Kiprą. Pafosas, miestas, gyvuojantis daugiau nei penkis tūkstančius metų nepaprastai įdomus savo kultūriniu paveldu. Ypatingai jis žavi besidominčius Antikos palikimu ir archeologija.
Pafosas buvo įkurtas vieno iš karvedžių, dalyvavusių Trojos kare – Agapenormo, kuris po Trojos užėmimo audros buvo atskirtas nuo graikų laivyno ir atsidūrė prie Kipro krantų. Čia buvo pastatyta šventykla meilės deivei Afroditei, į kurią vėliau traukė garbintojai iš aplinkinių miestų, o tai lėmė Pafoso klestėjimą ir didino jo galią. Vėlesnis valdovas Nikoklesas, nusprendė šiek tiek pakeisti miesto vietą, „patraukdamas“ jį šiek tiek arčiau prie jūros. Senąjį Pafosą (Palea Pafos), dar vadinamą Kouklia, su Naujuoju miestu jungia šv. Povilo prospektas. Dar vėliau miestą valdę romėnai ne tik nesumenkino Pafoso reikšmės, bet dar ir praturtino jį. Per ilgus metus Pafosas buvo valdomas tai vienų, tai kitų, patyrė klestėjimo bei nuosmukio laikotarpius, buvo vadinamas skirtingais vardais, tačiau niekuomet neprarado savo didybės bei žavesio.
Mieste yra daug įdomių istorinių vietų. Pafosas garsėja unikaliomis mozaikomis, kurios buvo sukurtos iki mūsų eros ir puošė ne tik šventyklas, bet ir turtingesnių Pafoso gyventojų namus. Įdomu, kad senovinės mozaikos buvo surastos atsitiktinai. 1962 m. ūkininkas, dirbdamas savo žemę, aptiko gana didelį puošnių senovinių grindų fragmentą. Archeologai nustatė, kad mozaika sukurta romėnų laikotarpiu. Ji buvo pavadinta vyno ir linksmybių dievo Dioniso vardu, nes daugiausia siužetų buvo skirta būtent jam. Iš viso buvo atrastos penkių vilų grindų mozaikos. Kiekviena jų turi ne tik istorinę bei estetinę vertę, bet ir pasakoja siužetus, dažniausiai pagrįstus graikų mitais. Vilų su mozaikomis fragmentai pavadinti Dioniso, Tesėjo, Ajono, Orfėjaus bei Keturių metų laikų vardais.
Didžiausias ir įspūdingiausias Pafoso religinis objektas – Chrisopoličio bazilika. Šalia jos griuvėsiuose išlikęs tarsi pirštas baltas stulpas, prie kurio buvo pririštas ir plakamas apaštalas Povilas.
Amfiteatras Odeonas – vienas iš svarbiausių Kipro archeologinių objektų, pastatytas antrajame mūsų eros amžiuje iš tobulai tašytų akmenų. Netoli Odeono yra Asklepijui, romėnų medicinos dievui, skirtos šventyklos griuvėsiai ir senovinį miestą supusios sienos likučiai. Odeonas šiandien yra vienas iš geriausių amfiteatrų. Kipro vyriausybės pastangomis restauruotoje scenoje, supamoje 12 žiūrovų eilių vyksta vaidinimai ir koncertai, lankytojus žavintys ne tik artistų meistriškumu, bet ir nepakartojama atmosfera, kuri šiame teatre viešpatauja tūkstančius metų.
Dar vienas turistų mielai lankomas objektas – Pafoso tvirtovė. Pastatyta dar Bizantijos imperijos laikais, ne sykį sugriauta, bet vis atstatoma. Iš tvirtų didžiulių akmenų sumūrytas pilies pastatas arkiniu tiltu sujungtas su prieplauka. Be pagrindinės paskirties, tvirtovė buvo naudota ir kaip kalėjimas, ir kaip druskos sandėlis. Dabar pilies kieme vyksta įvairios šventės. Pilyje nedaug langų, tačiau pro juos, ypač iš viršutinių aukštų, atsiveria nepakartojamas vaizdas. Pafoso tvirtovė yra saugoma UNESCO.
Į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą įrašyti ir 2 km nuo Pafoso miesto esantys Karalių kapai. Peizažas čia primena dykumą, girdisi tik vėjo švilpimas tarp uolų, o kolonomis papuošti statiniai – lyg pomirtinis miestas. Nepaisant kapavietės didingumo nei paplitusio pavadinimo, šiose kriptose ilsisi ne karaliai, o Senojo Pafoso gyventojai. Čia laidota nuo 3 amžiaus prieš Kristų. Deja, kapai buvo apiplėšti, brangenybių čia jau nėra. Tačiau stulbina didinga statinių architektūra.
Netoli nuo Pafoso yra vieta, kur vietinių mitologijos žinovų tvirtinimu į krantą žengė meilės ir grožio deivė Afroditė, gimusi iš jūros putos. Deivės garbei buvo pastatyta nemaža šventyklų, o jos maudymosi vietą būtinai aplanko kiekvienas turistas.
Be paplūdimio pramogų, be istorinių ir kultūrinių įdomybių Pafosas žavi ir gamtos mylėtojus. Tiesiog miesto viduryje yra pušynas, kurio gydomasis oras stiprina sveikatą bei prailgina gyvenimą. Miesto pakraštyje yra Paukščių parkas – nepaisant jo pavadinimo, tai tikras zoologijos sodas, kur galima pamatyti daugybę egzotiškų gyvūnų. Įdomus ir įspūdingas Pafoso akvariumas, kuriame lankytis ypač mėgsta atvykę į keliones su vaikais. Čia gera užsukti vėsesniu oru, kai ne taip traukia jūra. 72 didžiulėse vandens talpose galima pamatyti įspūdingų žuvų, tiek gėlavandenių, tiek jūrinių. Įspūdį sustiprina puikus apšvietimas, išryškinantis vandens gyventojų grožį ir įvairovę.