Kasmet sodininkų darbai prasideda nuo planavimo ir trūkstamų priemonių įsigijimo dar nesibaigus žiemai. Pati sėja startuoja net sausio-vasario mėnesiais, tačiau tokiais atvejais dažniausiai persodinama į šildomus šiltnamius. Jei daržoves, tokias kaip pomidorai, agurkai, paprikos, cukinijos, moliūgai ir pan., planuojate auginti lauke ar nešildomame šiltnamyje, jums sėja prasidės kovą ar balandžio pradžioje.
Trečias sėjos etapas – gegužė ir birželio pradžia. Šiuo laikotarpiu jau sėjama tiesiai į nuolatinę augimo vietą lauke ar nešildomame šiltnamyje.
Išimtis – vienkartinio, ankstyvojo derliaus sėja šiltnamyje. Šiek tiek sušilus orams, priklausomai nuo tų metų klimato, salotas, ridikėlius ir kryžmažiedes daržoves, tokias kaip gražgarstės, jau galima sėti kovo pabaigoje ir balandį, kad iki nuolatinių „gyventojų“ atsikraustymo spėtumėte nurinkti derlių.
Daiginimas ir sėja namuose
Jei ketinate auginti daržovių daigus namuose, teks tinkamai pasiruošti ir apsirūpinti visomis priemonėmis.
- Pirmiausia reikės įsigyti reikiamų sėklų.
- Jei naudosite savas, sėklas atrinkite ir paruoškite. Jums prireiks druskos tirpalo (1 litrui vandens 30-50 g druskos) ir patogaus indelio. Į jį suberkite turimas vienos rūšies sėklas ir keletą minučių palaukite. Iškilusias į paviršių išmeskite. Geras sėklas išgriebkite, perplaukite ir prieš sėją pamirkykite kalio permanganato tirpale (1 litrui 1-1,5 g kalio permanganato). Taip jas dezinfekuosite.
- Pasiruoškite, o jei reikia įsigykite, tinkamus lovelius ar daigyklas.
- Nusipirkite specializuoto ar universalaus substrato daiginimui. Savų žemių dėl ligų ir kenkėjų rizikos naudoti nerekomenduojama.
Daiginimui rinkitės jums patogias talpyklas, kad jas būtų lengva kilnoti ir iš jų perkelti į atskirus indelius ar į sodinimo vietą. Šiais laikais įsigyti praktiškas daigyklas tikrai paprasta, nes rinkoje gausus pasirinkimas.
Kaip jau minėjome, saugiau rinktis pirktinį substratą daiginimui. Jis bus praturtintas reikiamomis maistinėmis medžiagomis, dezinfekuotas ir purus. Orui pralaidi žemė neleis įsiveisti puviniui ir užsistovėti drėgmei.
Taigi, tikslingas planavimas, laiku pradėti darbai ir kokybiška žemė – jau sėkminga daiginimo ir auginimo pradžia.