Kaip išsirinkti skaitmeninį fotoaparatą, pasirūpinti talpia atminties kortele ir ką daryti, kad įamžintos akimirkos išliktų ilgai
Artėja vasara, atostogos ir daug smagių akimirkų, kurias norėsime įamžinti. Skaitmeninis fotoaparatas turi daug privalumų: nebereikia pirkti ir ryškinti juostelių, todėl sutaupoma nemažai pinigų, skaitmenines nuotraukas iš karto galima peržiūrėti ir atrinkti fotoaparato ekrane. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, nusprendus įsigyti nebrangų, bet kokybišką fotoaparatą?
Kaip išsirinkti skaitmeninį fotoaparatą
Fotografuodama skaitmeniniu fotoaparatu galėsite pasirinkti nuotraukų kokybę, daryti jas spalvotas, negatyvines ar net filmuoti vaizdus. Beje, jeigu neketinate užsiimti profesionaliu fotografijos menu, nebūtina rinktis itin brangaus skaitmeninio fotoaparato – kokybišką įsigysite ir už kelis šimtus litų.
- Objektyvas. Paprastai kuo didesnis fotoaparato objektyvas, tuo geresnės kokybės nuotraukos.
Priartinimo funkcija (“zoom”). Paprastesni skaitmeniniai aparatai dažniausiai turi 2–3 kartų optinio priartinimo funkciją. Jo tikrai pakanka mėgėjiškoms nuotraukoms daryti, bet jei norėsite fotografuoti smulkius daiktus, gamtos vaizdus, turėtumėte pasirūpinti bent 6–10 kartų optiniu priartinimu. Perkant skaitmeninį fotoaparatą reikėtų atkreipti dėmesį į optinį, o ne skaitmeninį priartinimą. - Valdymas. Kuo aparato valdymas paprastesnis, suprantamesnis, tuo greičiau išmoksite juo naudotis, fotografuodama sugaišite mažiau laiko.
- Filmavimas. Su skaitmeniniais fotoaparatais galima nufilmuoti gana kokybiškus vaizdus su garsu. Jei norėsite retkarčiais įamžinti ir trumpučius filmukus, naudokite mažiausiai 1 GB talpos didelio greičio atminties kortelę – tuomet vietos pakaks ir nuotraukoms.
- Gamintojas. Populiariausi yra “Canon”, “Nikon”, “Minolta” ir “Sony” fotoaparatai.
- Vaizdo taškai (megapikselių kiekis). Jie nusako vaizdo kokybę. Kuo šis skaičius didesnis, tuo geresnės kokybės ir ryškesnės bus nuotraukos, padarytos tam tikru skaitmeniniu fotoaparatu. Paprastai nuo jų kiekio priklauso ir fotoaparato kaina. Dabar beveik visi skaitmeniniai fotoaparatai turi 5 mln. vaizdo taškų. Vadinasi, kad ir kokį fotoaparatą pasirinktumėte, jeigu jis turi daugiau nei 5 mln. vaizdo taškų, nuotraukų kokybė bus gera, jas net galėsite išsididinti iki plakato dydžio.
Pravers įvairūs priedai
- Fotoaparato dėklas. Jis reikalingas, kad apsaugotų fotoaparatą nuo smūgių ir įbrėžimų. Pirkdama dėklą atkreipkite dėmesį, kad fotoaparatas nebūtų jame suspaustas ir galėtumėte laisvai iš dėklo išimti, taip pat privalumas, jei dėklas turi skyrelių maitinimo elementams ir atminties kortelei įsidėti.
- Skystųjų kristalų ekrano apsauga. Skaitmeninį fotoaparatą su skystųjų kristalų ekranu reikėtų itin saugoti, nes toks ekranas jautrus įbrėžimams. Specialistai rekomenduoja naudoti nebrangiai kainuojančią ekrano plėvelę, kuri apsaugos nuo įbrėžimų ir dėmių, o susidėvėjusią galėsite be vargo pakeisti kita. Be to, ši speciali plėvelė sumažina akinantį ekrano spindesį.
- Apsauga nuo vandens. Dauguma skaitmeninių fotoaparatų telpa į specialų vandens nepraleidžiantį gaubtą – tuomet galėsite fotografuoti lyjant, paplūdimyje ar net leistis į maždaug 100 m gylį po vandeniu.
Kokią atminties kortelę rinktis
Skaitmeninio fotoaparato atminties kortelė reikalinga nuotraukoms įrašyti – tai tarsi skaitmeninė fotojuostelė. Tik, kitaip nei įprasta juostelė, atminties kortelė gali būti naudojama daug kartų, tereikia įamžintus vaizdus išsaugoti kompiuteryje, o nereikalingus kadrus ištrinti.
Galima įsigyti pačios įvairiausios talpos ir greičio atminties kortelių. Paprastai prie fotoaparato pridedamos kortelės būna nepakankamos atminties, todėl jose galima išsaugoti labai nedaug nuotraukų. Pirkdamos skaitmeninį fotoaparatą būtinai pasirūpinkite ir papildoma atminties kortele, kad išvykus į kelionę ar panorus įamžinti šventės įspūdžius netektų nusivilti, jog nuotraukoms nepakanka vietos. Perkant svarbu atkreipti dėmesį ne tik į atminties kortelių talpą, bet ir greitį – nuo to priklauso, kiek duomenų per sekundę perkeliama į kompiuterį.
Skaitmeninių nuotraukų rėmeliai
Ne paslaptis, kad skaitmenines nuotraukas spausdinti ryžtamės itin retai, tačiau bent kelias nuotraukas iš kelionės ar šventės vertėtų išsirinkti ir pasidaryti. Taip pat nelaikykite skaitmeninių nuotraukų kompiuteryje, jas būtinai išsaugokite ir kompaktiniame diske. Vis dėlto ir kompaktiniu disku per daug nepasitikėkite, jei netyčia jį įbrėžtumėte ar sulietumėte, nuotraukų atkurti nebus įmanoma, todėl kompaktinius diskus su išsaugotomis nuotraukomis laikykite saugiai, dėl tos pačios priežasties nepatingėkite bent kelias atrinktas nuotraukas pasidaryti popieriniu formatu.
Kad nuotraukos netūnotų pamirštos ir būtų matomos, gera išeitis – skaitmeninių nuotraukų rėmeliai. Tai šiuolaikiško stiliaus rėmelis, į kurio atmintį telpa ne viena skaitmeninė nuotrauka – jas galėsite keisti ar rėmelį užprogramuoti taip, kad nuotraukos po kurio laiko pačios pasikeistų. Deja, toks rėmelis kainuoja nepigiai.
Sugrąžinkite nuotraukoms jaunystę
Senos nuotraukos dažnai būna išblukusios, dėmėtos, subraižytos ir apiplyšusios. Nors pirminio vaizdo visiškai atkurti nepavyks, jas galima rekonstruoti. Defektų (įbrėžimų, lenkimo žymių, dėmių ir kt.) panaikinimas priklauso nuo sugadinimo lygio. Įplyšimai, nusitrynusios vietos ir dauguma kitų pažeidimų retušuojami klonuojant – nukopijuotas gabalėlis iš nesugadintos vietos perkeliamas ir pritaikomas ten, kur jo trūksta. Taip pat taikomos ir kontrasto keitimo, kontūrų ryškinimo procedūros, nuotraukų pakraščių sulyginimas, smulkių įbrėžimų šalinimas. Deja, atkurti perbrėžtą, sulankstytą, neryškų veidą, taip pat nebesančias jo dalis – nemenkas išbandymas net geriausiems specialistams.
Kuo sena nuotrauka kokybiškesnė ir ryškesnė, tuo daugiau galimybių ją gražiai sutvarkyti. Tačiau išblukusiai nuotraukai kokybiško ryškumo greičiausiai niekas nebesugrąžins.
Kaip valyti įrėmintas nuotraukas
Nuotraukų ir paveikslų rėmelius valykite amonio chlorido tirpale suvilgytu vatos gumulėliu. Po to šiek tiek sudrėkinta šluoste dar kartą nuvalykite ir nusausinkite.
- Paauksuotus rėmelius galite valyti grynu vyno actu. Brangius, gausiai dekoruotus blizginkite šepetėliu, nes prikibusi vata paliks pūkelių.
- Stiklą valykite minkšta medvilnine šluoste, suvilgyta trupučiu acto tirpalu. Saugokite, kad skysčio nepatektų už stiklo.
- Dirbtinių medžiagų rėmelius šluostykite drungname spiritiniame vandenyje pamirkytu ir gerai išgręžtu skudurėliu.
- Dėmėtas ir purvinas nuotraukas nuvalysite spiritu suvilgytu tamponu.