Trumpas straipsnis, kuris Jums padės labiau padės suprasti apie miegmaišius. Gero skaitymo ir tinkamo pasirinkimo.
Miegmaišis yra vienas iš pačių svarbiausių keliautojo amunicijos dalių. Komfortiškas ir tinkamų termodinaminių savybių miegmaišis leidžia labai gerai pailsėti miego metu, o tinkamas poilsis suteiks daugiau jėgų naujos dienos žygiams. Miegmaišis, taip pat, yra viena iš veiksmingiausių amunicijos dalių, kuri geba greitai sušildyti sušalusi kūną. Dažniausiai jie yra kur kas šiltesni negu bet kokie drabužiai. Kita vertus, atsisakius miegmaišio kuprinėje sutaupote daug laisvos vienos ir padidėja svorio resursus jei amunicija nešatės ant pečių.
Izoliacijos tipai.
Patys geriausi miegmaišiai būna pripildyti sintetinių ar natūralių (pūkų) medžiagų. Sintetiniai miegmaišiai labiau naudojami ilgose kelionėse, kur tikimasi, kad miegmaišis sušlaps, liks sušlapęs kurį laiką, o galimybės išdžiovinti labai ribotos. Pūkiniai miegmaišiai yra šiltesni, komfortiškesni, geriau susispaudžia, ir patvaresni negu sintetiniai miegmaišiai. Pūkinių miegmaišių „Achilo kulnas“ yra tai, kad jie linkę kaupti drėgmę. Tokio tipo miegmaišių savybės mažėja, kai miegmaišis nuolat „gauna“ drėgmės ir iki galo neišdžiovinamas. Pūkiniai miegmaišiai būtų tinkamas pasirinkimas į tokias keliones kur svoris ir vieta kuprinėje yra labai svarbu ir yra galimybė miegmaišį džiovinti. Trumpai sakant, kur šalta ir sausa.
Pūkai.
Pūkai, pūkiniams miegmaišiams beveik visais atvejais naudojami iš paukščių. Žąsų pūkai pasižymi geriausiomis izoliacinėmis savybėmis tinkamomis miegmaišiams. Kokybė nusakoma pūkų užpildymu, išreikštu uncijomis į kvadratinį colį. Kalbant apie pūkus būtina pažymėti ir humanišką elgesį su paukščiais, daugelis jų yra nužudomi ne vien tik dėl pūkų, bet ir dėl mėsos.
Kam man reikia miegmaišio?
Daugelis žmonių geriausiai išsimiega tik savo lovoje, kuri jau pakankamai „išgulėta“, kad suteiktų tinkamą poilsį, o miegmaišis tampa tik pramogų gamtoje metu „avarinė“ priemonė. Tačiau jai nors kiek profesionaliau žiūrite į miegmaišio pasirinkimą ir keliate sau aukštesnius tikslus, turite laikytis orientacinio principo – „kas tinka viskam, tas netinka niekam“. Jei tinka vasarai, tai netiks žiemai, Net ir du vasariniai miegmaišiai nesuteiks komforto žiemą, o žieminis bus tikrai per šiltas kad ir šaltesnėms vasaros naktims. Todėl keldami klausimą „kam man reikia miegmaišio? turite nuspręsti „kam“ iš esmės.
Miegmaišių skirstymas
Galima rasti nemažai skirstymo sistemų. Daugelis gana komplikuotų. Todėl pateiksime paprastą miegmaišių skirstymo skalę, kuria supras bet koks pardavėjas nors ir nežinosite sudėtingų skirstymų. Siūlome Jums asmenine skalę išreikšta paprastais žodžiais:
- 1. Miegosiu vasarą lauke.
- 2. Nenoriu sušalti pavasarį ir rudenį.
- 3. Nenoriu sušalti pavasarį, rudenį pasitikti žiemą lauke.
- 4. Noriu miegoti žiemą.
Būtinai turėkite omenyje, kad pasaulyje yra daug gamintojų įvairiose šalyje ir žiemos, pavasariai, vasaros visur skirtingos, todėl prieš sakyti pardavėjui savo poreikį, pagalvokite kokioje geografinėje vietoje ketinate juo pasinaudoti.
Miegmaišių temperatūros standartai.
Daug yra visokių standartų ir formų miegmaišio „kokybei“ nustatyti, tačiau beveik visos jos yra rinkodaros priemonės didesniam klientų kiekiui pritraukti. Internete pilna įvairiausių komentarų, straipsnių, video filmuku apie miegmaišių testavimo rezultatus gautus įvairiais testavimo būdais.
Norėdami labiau formalizuoti mūsų pateikiama informaciją remsimės Europos sąjungos sukurtu standartu – EN 13537, kuriame specifikuojama miegmaišių patikra. Šios patikros būdas yra įdomus tuo, kad viskas paremta empiriniais duomenimis ir mažai atsižvelgiama į individualias nuomonės ar pastebėjimus.
Tyrimas buvo atliekamas remiantis standartinių vyrų ir moterų manekenais, kurie buvo įdėti į miegmaišius ir pajungti prie įvairių daviklių. Įdomus dalykas, kad manekenai buvo aprengti „base layer“, pirmo sluoksnio apatiniais drabužiais ir paguldyti ant paprasto turistinio kilimėlio, kurio savybės neįtakoja miegmaišyje „miegančio“ manekeno kūno temperatūros pokyčių.
Remiantis empiriniais tyrimais buvo išskirtos keturios pagrindinės grupės:
Viršutinės ribos grupė – vidutinis vyras prakaituoja normos ribose. Matuojama be kapišono, atsegus užtrauktuką ir rankas iškišus iš miegmaišio.
Komforto grupė – vidutinė moteris patogiai ir atsipalaidavusi miega.
Žemutinės ribos grupė – vidutinis vyras miega susirietęs ir nepabunda apie 8 valandas.
Ekstremali grupė – vidutinė moteris, gali išbūti iki šešerių valandų ir nerizikuoja numirti nuo hipertermijos (sušalimo).
Daugelio mokslinių tyrimų rezultatais nustatyta, kad moters organizmas jautriau reaguoja į žemesnę temperatūrą. Tai viena iš patikimesnių miegmaišių apibūdinimo sistemų, tačiau ne visi gamintojai tokią EN sistemą naudoja savo gaminių testavimui ir jų kokybės įvertinimui, kad būtų kuo patogiau rinktis klientui.
Tikriausiai nei vienas iš mūsų nėra standartinis vyras ar moteris, dėl savo savitų fiziologinių savybių, skirtingo karščio ir šalčio toleravimo ir metabolinių organizmo procesų. Labai svarbu ir fizinės organizmo ir aplinkos sąlygos, kuriomis einate miegoti. Po lengvo sporto, užkandęs ar išgėręs puodelį šilto skysčio miegosite gerokai šilčiau, nei būdamas pavargęs, alkanas ar jausdamas troškulį. Vienareikšmiškai moterims, vaikams ir senoliams reikia šiltesnių miegmaišis. Kilimėlio reikšmė taip pat didelė, kadangi tai vienintelis barjeras tarp jūsų kūno atiduodančio šilumą ir žemės paviršiaus sugeriančio šilumą.
Jei esat smulkaus sudėjimo ir nuolat jaučiate šąlančias galūnes rinkitės šiltesnį miegmaišį, o jei esate tikras karštakraujis rinkitės šaltesnį. Idealiausias variantas, kai jau turite miegojimo miegmaišyje patirties arba draugų, kurie gali pasidalinti patirtimi.
Miegmaišių formos:
Voko formos – tai tokie miegmaišiai, kuriuos galima išskleisti ir tokiu būdu pasidaryti antklodę. Šio tipo miegmaišiai yra didesni ir sunkesni, todėl nusiteikite turėti sunkesnę kuprinę ant savo pečių. Kaip ir jau rašėme anksčiau, gaminant tokio tipo miegmaišius nėra naudojamos pačios pažangiausios technologijos ir galima pirkti už pigesnę kainą.
Mumijos (kokono) formos – tai siaurėjantys miegmaišiai link kojūgalio, savo išvaizda primenantys mumijos sarkofagą. Tokiose miegmaišiuose galima sutikti naujų technologijų, jie užima mažiau vietos yra lengvesni, todėl dažniau dedami į kuprinę ekstremaliems žygiams. Tai pati populiariausia miegmaišių forma šiuo metu.
Kalbant apie miegmaišių ilgį, reikia paminėti, kad beveik ant kiekvieno miegmaišio būna viena ar kita forma užrašyta kokio ūgio žmogui jis yra rekomenduojamas. Jei būna nurodytas tik miegmaišio ilgis atimkite iš bendro ilgio ~15-20 cm, ir gausite maksimalų ūgį. Rinkitės miegmaišį pagal savo ūgį, nereikia pirkti nei didesnio, nei mažesnio.
Sintetikos ir pūkų palyginimas.
Sintetinių miegmaišių gama yra platesnė. Jie mažiau kainuoja, išlaiko iki 70% šiluminių savybių sušlapę ir lengviau džiūsta, paprasčiau prižiūrimi.
Pūkiniai miegmaišiai. Kainuoja maždaug 2 kartus brangiau už analogiškų savybių sintetinius miegmaišius, yra lengvesni ir geriau susispaudžia, tinkamai prižiūrint, tarnauja gerokai ilgiau, sušlapę netenka visų šiluminių savybių ir ilgai džiūsta, tinkamiausi šaltam ir sausam klimatui.